Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Zapraszamy serdecznie do bazyliki na koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbędzie się w celu podkreślenia kilku ważnych dla Leżajska wydarzeń:
415 lat od przyjścia Bernardynów do Leżajska
405 lat od momentu rozpoczęcia budowy leżajskiej bazyliki
395 lat od zakończenia budowy monumentalnej świątyni
95 lat od ogłoszenia świątyni bazyliką przez papieża Piusa XI
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w swoim zróżnicowanym repertuarze posiada wiele koncertów w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry. Stanowią one doskonałą oprawę artystyczną wielu uroczystości, nadając im niezapomniany charakter. Programy te wykonywane są w salach koncertowych, widowiskowych, kościołach oraz w plenerze. Wiele z nich to koncerty sakralne skierowane do wiernych Kościoła katolickiego czy ewangelickiego.
Bogurodzica
Koncert z najpiękniejszymi pieśniami ku czci Matki Bożej, gdzie tradycyjne pieśni religijne opracowane w artystycznej aranżacji przez Stanisława Hadynę, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego pełne uduchowienia – ubogacają kult maryjny w Polsce. W koncercie znajdują się najsłynniejsze polskie pieśni sławiące Bogarodzicę takie jak: „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Czarna Madonna” czy „Matko Piekarska”. W repertuarze nie zabraknie „Bogurodzicy”, tytułowej pieśni w muzycznym opracowaniu Stanisława Hadyny. Niezwykły klimat tego programu podkreślają recytacje poetyckich utworów Władysława Bełzy, Zygmunta Krasińskiego, Władysława Syrokomli oraz Juliana Tuwima. „Bogurodzica” – to koncert, w którym znane utwory religijne w wirtuozerskim wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” stają się swoistą modlitwą –wzruszają serca wszystkich słuchaczy.
15 października 2023 (niedziela)
Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku
Godz. 19.00
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk