Warsztaty Kaligrafii

Oto coś całkiem nowego na artystycznej mapie Leżajska!
Ruszamy z cyklicznymi warsztatami KALIGRAFII w naszym FOK-u!
Cykl kaligraficznych spotkań zaczniemy od delikatności.
W sierpniu damy się ponieść subtelnym liniom romantycznej kursywy angielskiej, którą kojarzymy z przedwojenną kaligrafią naszych dziadków, która na kursywie się wzorowała.

To pismo pełne harmonii, eleganckie, robiące ogromne wrażenie.
Myśleliście, że sztuka starannego, ręcznego pisania zanika? Nic bardziej mylnego! Coraz więcej osób chętnie powraca do stopniowo zapominanych czynności, które niegdyś wypełniały wolniej upływający czas. Chwyćmy znów za pióra, dajmy się oczarować nie tylko pięknym słowom, ale i pięknie kreślonym literom! A może powrócimy do pisania listów miłosnych?

Kiedy?
8-9 sierpnia 2020 r.

Sobota:
10.00-14.00-część I warsztatów-wprowadzenie, krótki wykład z rysem historycznym, pokaz narzędzi i nauka ich używania, omówienie i poznawanie kształtów liter,
14:00-15:00-przerwa na obiad,
15.00-19.00-część II warsztatówćwiczenia kształtów liter.

Niedziela:
9.30-Eucharystia w Bazylice oo. Bernardynów,
11.00-14.00-część III-doskonalenie kształtów, rozpoczęcie prac własnych,
14.00-15.00-obiad,
15.00-18.30-część IV-tworzenie prac z ulubionymi sentencjami / cytatami,
18.30-podsumowanie i omówienie prac.

Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, a artystyczne zdolności uczestników będą oczywiście mile widziane, choć absolutnie nie są koniecznością. Nauka będzie prowadzona od całkowitych podstaw, więc każdy we własnym tempie i poziomie będzie mógł zgłębiać tajniki tej sztuki. Leworęczność NIE JEST przeszkodą.

Poznamy narzędzia, podłoża, zasady komponowania tekstów, dowiemy się, jak ozdobić napisane przez nas słowa. Zajęcia zaczniemy od zupełnych podstaw i ćwiczeń pomagających rozruszać dłoń. Nasz tekst to nie tylko „czarno na białym”, pozwolimy mu rozbłysnąć złotem!
Nie bójmy się szukać nowych pasji!

Zajęcia poprowadzi INKAUST Joanna Sztyrak, dyplomowana konserwator malarskich dzieł sztuki po ASP w Krakowie, absolwentka Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych oraz nauczyciel doświadczony w prowadzeniu rozmaitych kursów artystycznych dla dorosłych, w tym kaligraficznych.

Czas trwania
Cały kurs to 15 godzin zegarowych pracy podzielonych na dwa dni, z przerwami obiadowymi i kawowymi.

W związku z COVID-19, w czasie warsztatów zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Serdecznie zapraszamy
Ilość miejsc ograniczona.